Windows Phone 8.1 resmi olarak tanıtıldı

Nis 2 • Genel, Mobil, Tanıtım, Teknoloji • 1.224 kez okunmuş • Yorum yok Windows Phone 8.1 resmi olarak tanıtıldı

Microsoft‘un bu yıl da düzelendiği Build 2014 konferansında tanıtılması beklenen Windows Phone 8.1 sonunda bugün resmi olarak Build 2014‘te tanıtıldı.

cortana-wp81

Microsoft tarafından geliştirilmiş şu ana kadarki en son mobil işletim sistemi versiyonu olarak bilinen Windows Phone 8.1 hakkında nihayet kesin bilgiler geldi. Microsoft mobil işletim sisteminde her geçen gün artan rekabette pazar payını yükseltmek için iki yeni donanım ortaklığı gerçekleştirdi.

cortana-wp8.1

75’ten fazla ülkede gelişimini devam ettiren Prestigio ve Hindistan’ın önde gelen tüketici elektroniği şirketlerinden Micromax ile bir donanım ortaklığı gerçekleştiren Microsoft, Windows Phone 8.1 işletim sisteminde adı İşlem Merkezi olarak geçecek olan Bildirim Merkezi geleceği netleşti. Ekranın üstünden aşağı çekerek görebileceksiniz. Batarya doluluk oranı da İşlem merkezi(Action Center) sayfasından görüntülenebilecek. E-posta ve Sosyal ağ tarzı bildirimleri, Wifi ve Bluetooth tarzı ayarlar da gerçekleştirilebilecek. Geliştiriciler kolayca ince ayar yapabileceğine de değinilen özelliklerle birlikte geçtiğimiz aylarda sıkça bahsettiğim sesli yardımcımız Cortana da nihayet görücüye çıkıyor.

windows phone build 2014

Cortana arama sonuçlarına Microsoft arama motoru Bing ile ulaşıyor. Cortana hatırlatıcı görevi görürken hem mesaj gönderebiliyor hem de arama yapabiliyor. Kullanıcıların ilgi duydukları alana göre sekmeleri gelecek için içerisinde tutabiliyor. Geçtiğimiz günlerde Windows Store’da da 8.1 ile ilgili değişiklikler yaşanacağını bir haberimde belirtmiştim. WP 8.1 ile Windows Store da yenileniyor. En iyi ücretli uygulamalar, yeni ve yükselen uygulamalar gibi kategorilerin yeni Windows Store’da görüntüleneceği de bildirildi.

Yeni arka planın değiştirilmesi gibi kişisellik açısından yeni bir özelliğin daha eklendiği Windows Phone 8.1‘in özelleştirilebilirliği üzerinde de duruluyor.

wp8.1-1

Geliştiricilerin nasıl uygulama geliştireceği üzerinde de durulan Windows Phone 8.1 tanıtımının yapıldığı Microsoft Build 2014 konferansında telefonlarda kullanmak üzere uygulamaların bilgisayarlardan da satın alınabileceği açıklandı.

TheVerge tarafından alınan görseller eklenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »