VirusTotal’de Malware Takibi

Şub 5 • Genel, İnternet • 1.073 kez okunmuş • Yorum yok VirusTotal’de Malware Takibi

Bu makaleyi okuyan çoğu kişi virustotal servisinin ne olduğunu biliyordur ama bilmeyenler için yine de bir açıklama getireyim. Virustotal, içerisinde virüs, trojen, backdoor ve benzeri zararlı yazılımlar olacağından şüphelendiğiniz dosyaları kendi bilgisayarınızdan yükleyerek ya da taratmak istediğiniz programın indirme bağlantısını servise göndererek gerçekleşen bir virüs tarama servisidir. Şu an için yaklaşık 50 virüs önleme yazılımı ile gönderdiğiniz tek dosyayı tüm yazılımlarda tarar ve eğer yazılım içerisinde virüs varsa her program ayrı ayrı bulduğu zararlı yazılım isimlerini listeler.

Aimp Taşınabilir Kurulum Dosya Taraması

Aimp Taşınabilir Kurulum Dosya Taraması


Sadece virüs tarama özelliği ile kullanılmayan Virustotal dosyaların kendine özel kimliklerini (Sha-1, MD5) de belirler.

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde Virustotal yetkilileri tarafından yapılan açıklama ile malware takibi için imphash adıyla duyurulan yeni bir hashleme sistemi getirilmiştir. Bu sistem taşınabilir program kurulumlarında çalışmaktadır. Taşınabilir programlar içerisine adapte edilen backdoorlara karşı alınan bu önlem ile malwareların takibi daha kolay gerçekleşecektir.

Ayrıca da Şubat ayı içerisinde AegisLab güvenlik firması ile anlaştığını belirttiler ve yeni dosya arama motorunu da Virustotal’e eklendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »