Vikipedi Makaleleri ile Kitap Oluştur

Oca 9 • Diğer, Genel • 1.985 kez okunmuş • Yorum yok Vikipedi Makaleleri ile Kitap Oluştur

İnternet’in en önemli bilgi kaynaklarından Vikipedi(Wikipedia) üzerinde e-kitap nasıl oluşturulur,ne şekilde düzenlenir bugün bu konu üzerine birkaç şey yazacağım.

Öncelikle hazırlayacağım kitabın içeriği Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili olacaktır. Siz de kendi isteklerinize göre herhangi bir içeriği konu edinebilirsiniz.

İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu Vikipedi sayfasını açıyoruz.

yazdır

 

 

Resimde görülen Yazdır bölümünü açıp “Bir kitap oluştur” kısmına tıklıyoruz.

kitapoluşturucu

Kitap oluştur yazısına tıkladığınızda üstteki sayfa ile karşılaşacaksınız. Burada “Kitap oluşturucuyu başlat” yazısına tıklayıp aktif hale getiriyoruz. kitapoluşturucu2

Aktifleştirdiğimiz zaman karşılaşacağımız ekran hemen üstteki gibi bir ekran olacaktır. Eklemek istediğimiz sayfayı açıp ardından üstteki resimde gördüğünüz artı simgesine yada yanındaki metine tıklayarak istediğimiz sayfaları ekliyoruz.

link

 

Aynı zamanda üstteki resimde de gördüğünüz gibi makale içerisinde verilen linkleri de ekleyebilirsiniz. Yine artı simgesine tıklayarak ekleme yapabilirsiniz. önerilerÜstteki resim ise Önerilen sayfaların listelendiği bir adres. Sayfa Öner bağlantısına tıkladığınızda karşılaşabilirsiniz.

Alttaki resimde Kitabı Göster bağlantısına tıklayarak görüntüleyebileceğiniz sayfanın bir benzeri mevcut.

Bölüm oluştur linkine tıklayıp Dönemler yazdım ve dönemleri bir bölüm altında topladım. Aynı şekilde Hanedanlığa da özgü bir bölüm oluşturdum.

liste

 

 

başlık altbaşlık

Üstteki resimde Başlık ve Altbaşlık kısımlarına kitabınızın içeriği ne ise ona göre tercih edeceğiniz bir başlık yazabilirsiniz.

liste2

Tüm işlemlerimiz tamamlandığına göre artık indirmek istediğimiz kitabımızın formatını seçtikten sonra indir butonuna tıklayalım.

indirResimde gördüğünüz gibi pdf, epub(ebook) ve kitaplar için kullanımda olan diğer iki format da mevcut. Çok yaygın olarak geleneksek pdf ve son dönemin en popüler uzantılarından e-kitap içerikleriyle epub seçebilirsiniz.

İndir butonuna tıkladıktan sonra alttaki gibi oluşturma sayfası ile karşılaşacaksınız. Kitabınız oluşturulduktan sonra  indirebilirsiniz.

oluşturuyor

Makalemde örnek verdiğim Osmanlı Tarihi ile ilgili oluşturduğum kitaba aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://db.tt/36PAW0WS

Açılması internet hızınıza göre biraz uzu sürebilir 300’den fazla sayfa mevcut. 🙂

Oluşturduğunuz kitabın hem pdf hem de diğer formatlarını indirmek istiyorsanız ulaşmanız gereken adres için buraya tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »