Ubuntu’ya Torrent Arama Özelliği

Oca 4 • Genel, İnternet, Teknoloji, Yazılım • 1.147 kez okunmuş • Yorum yok Ubuntu’ya Torrent Arama Özelliği

Aralarında Ubuntu ve Pardus’un da bulunduğu Debian bazlı Linux işletim sistemlerine varsayılan olarak torrent arama özelliği eklenecek.

ubuntu torrent

Varsayılan olarak Unity masaüstü ile bizleri karşılayan Ubuntu’ya torrent arama özelliği eklenecek. Torrent’in sadece illegal dosya paylaşımı alanı olmadığını yeri geldiğinde çokça işe yarayan yasal işlemler neticesinde birçok dosyanın kolayca kullanıcılar arasında paylaşılabildiğini Linux dağıtımları iso dosyalarının torrent trackerlarına atılması ile anlıyoruz ki Linux kullanıcıları ve yapımcıları da bunun farkında ve bilincinde.

Ubuntu kurucusu Mark Shuttleworth‘un da dedikleri bunu kanıtlar nitelikte. David Calle adlı bir Linux geliştiricisi 2013 Aralık ayında bir torrent arama özelliğini eklediğini belirtmişti. Ancak lisanssız birçok dosyanın torrent ağı ile Linux’a yansıması belki de hoş karşılanmayacağını düşünmüş olmalı ki birçok şüphe bırakacağını düşünüyordu. Shuttleworth bu arama özelliği ile ilgili Ubuntu dağıtımlarının Bittorrent ağı üzerinden yapıldığını ve Bittorrent arama özelliğinin Ubuntu’ya entegre edilmesinden çekinmemelerini ve bu işlemin bir bakıma onaylanacağını belirtti.

ubuntu torrent scope

Linux geliştiricisi David’e Torrentfreak tarafından sorulan “Seni bu aracı yapmaya yönelten ana sebep neydi?” sorusuna Ubuntu, Linux Mint ve Fedora’da Linux dağıtımlarının iso dosyalarını gönderimde tutarak kullandığını belirtti. Ayrıca varsayılan müzik aramalarından birinin de Jamendo olacağını, kaynak olarak onu seçeceğini belirtti. Çünkü Jamendo içerisindeki tüm müzikler herhangi bir illegalliğe sebebiyet vermeden kullanılabiliyor.

İleriki günlerde lisanslı içerikler ile lisanssız içeriklerin ayrımı ve illegallikten uzak durulması amacıyla David Amazon, SoundCloud, DeviantART gibi çeşitli kaynakların eklenebileceği ile ilgili bilgiler verdi. Bu araç için filtreleme üzerine çalıştığını da belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »