Tor Browser kullanımı Türk kullanıcılarında tavan yaptı

Mar 23 • Genel, İnternet, Teknoloji • 1.497 kez okunmuş • Yorum yok Tor Browser kullanımı Türk kullanıcılarında tavan yaptı

Geçtiğimiz günlerdeki yasakların, engellerin, sansürlerin(artık siz ne diyorsanız) ardından gizliliğe önem veren Tor tarayıcısının Türk kullanıcılar tarafından kullanımında aşırı yükseliş gerçekleşti.

tor-project-turkey

Yaklaşık 1 ay önce Tor Browser ve Tor ekibinin yeni bir projesi olan anlık mesajlaşma servisi ile ilgili bir yazımda hem yeni servis hakkında hem de Tor Browser adlı bir tarayıcı hakkında bazı bilgiler vermiştim.

Bugün de Tor projesinin resmi analiz servisi metrics.torproject.org web sitesi tarafından edindiğim bir grafiği sizlerle paylaşmak istedim. Üstteki görselde 23 Aralık 2013 tarihinden günümüze kadarki süre içerisinde Türkiye’den direk bağlanan kullanıcı sayısındaki farklılığı gözlemleyebileceğiniz bir analiz sunuyor.

Ortalama olarak 26000 bağlantı görünüyorken son bir iki gün içerisindeki ortalamanın yarısı düzeyinde bir yükselik ile 35000 bağlantı seviyesine ulaşan bir Tor Browser kullanıcı durumu mevcuttur.

Bu grafik ile ilgili diğer detaylara ulaşabileceğiniz grafiğin bağlantısına buradan ulaşabilirsiniz. Ulaşamama gibi bir probleminiz olursa Tor Browser ile ulaşabilirsiniz.  Bundan dolayı da Tor Browser denemeyi düşünenler indirme linkine buradan ulaşabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »