Tor anlık mesajlaşma servisi mi kuruyor?

Şub 28 • Genel, İnternet, Teknoloji, Yazılım • 1.103 kez okunmuş • Yorum yok Tor anlık mesajlaşma servisi mi kuruyor?

Dünyanın önemli online anonim servislerin ardındakilerden biri olan Tor bir anlık mesajlaşma servisi geliştiriyor.

tor instant message

Birçoğumuzun belki adını bile duymadığı ve şu son günlerdeki internet yasalarıyla ilgili değişiklerden adını duymaya başladığı bir internet tarayıcısı var. Bu tarayıcının diğerlerinden farkı ise sizi internette daha anonim kılıyor. Yani her isteyen büyük firma ve benzeri kuruluşlar sizi istediği gibi izleyemiyor. Hatta sanal alemde son dönemde tekrar popüler olabileceğinden söz edilen anonimlik üzerine geçenlerde bir sosyal ağın var olduğunu öğrendim.

Herneyse konuya dönecek olursak bu adı “Tor Browser” diye geçen tarayıcının geliştiricilerinin de katıldığı bir toplantı düzenlenmiş. İzlanda’da düzenlenen bu toplantının adınıysa Tor 2014 Kış Geliştiricileri Toplantısı diye çevirdim. Tor Project sitesinde de ona benzer bir tamlama “2014 Winter Dev Meeting” kullanılmış. Toplantıda davetli misafirler, tor geliştiricileri gibi ziyaretçiler Tor 2014 ana konuları hakkında konuşmuşlar. Bu toplantıdan gelen başka bir bilgi ise bu geliştiriciler tarafından üretilebileceğinden yada üretildiğinden söz edilen anonim bir anlık mesajlaşma servisinin gündeme gelmesi oldu.

Facebook‘un Whatsapp mesajlaşma yazılımını 19 milyar dolara almasının ardından ve Nsa’in Whatsapp’ı takip ediyor iddialarının ardından bu tarz bir mesele ne derece ilgi çekebilir önümüzdeki zamanlarda anonim bir mesajlaşma servisinin popülerliği nasıl bir değişim getirir, getirir mi takip edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »