Tercih Dosyanız Bozuk Veya Geçersiz Hata Çözümü

Şub 8 • Diğer, Genel • 11.575 kez okunmuş • Tercih Dosyanız Bozuk Veya Geçersiz Hata Çözümü için 2 yorum

Yaklaşık 2 ay önce ilk defa karşılaştığım ama Chrome’daki bilgilerimin mail adresim ile senkronizasyonu olduğundan dolayı sorunun neden kaynaklandığı ile ilgilenmemiştim. Revo Uninstaller adlı program kaldırıcı ile Google Chrome tarayıcısını tüm ayarlarıyla beraber kaldırıp tekrar kurmuştum sorunum da çözülmüştü.

tercihdosyasi

Ancak bugün Ccleaner adlı temizlik aracı ile sistem temizliğimi yaptıktan sonra tekrar karşılaştığım bu sorunun benim bilgisayarımda Ccleaner kaynaklı olduğunu fark ettim. Kendi bilgisayarımda diyorum çünkü internette araştırdığım kadarıyla farklı kişiler farklı sorunlardan kaynaklı olarak bu sorun ile karşılaşmışlar. Örnek vermek gerekirse WhiteSmoke Toolbar adlı bir araç çubuğu yüklenmesi sonucu aynı sorunla karşılaşan var.

Şimdi size “Tercih dosyanız bozuk veya geçersiz. Google Chrome, ayarlarınızı kurtaramıyor.” yazılı hatadan kurtulmanın yollarından bahsedeceğim.

İlk Yöntem: Chrome isimli klasörü önceki sürümlerinden birine yüklemek olacak.

Bu yöntemi uygulamadan önce Google Chrome tarayıcınızın kapalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Tarayıcınızı kapatmış olsanız dahi aslında kapanmamış olabilir. Tam anlamıyla kapatmak için tarayıcı ile ilişkili sayfaları kapattıktan sonra Başlat butonunun bulunduğu çubuk üstünde ortada boş bir yere sağ tıklayıp görev yöneticisini aç yazısına tıklayın veya direk klavyede ctrl+alt+delete tuş kombinasyonu ile açabilirsiniz. Açılan görev yöneticisinde İşlemler sekmesi altında Yansıma adı üstüne tıklayarak alfabe sırasına göre sıralayın.

Sıralama ardından chrome.exe işlemlerini kontrol edin.

gorevyoneticisi

Açık olan chrome.exe dosyası varsa sağ tıklayıp işlemi sonlandır yazısına tıklayın. Sorduğu soruya evet deyip açık olan tüm chrome.exe dosyalarını aynı yöntem ile kapatın.Tüm işlemler kapandıktan sonra Chrome isimli klasöre ulaşabilmek için başlat menüsünü açıp arama kutusuna resimdeki metni girdiğinizde Google klasörü ile karşılaşacaksınız.

%LOCALAPPDATA%\Google

2014-02-08_00-25-46

Google klasörünü açtıktan sonra Chrome klasörüne sağ tıklayıp Önceki Sürümleri Geri Yükle yazısına tıklayın. Çıkan sürümler arasından geçmiş tarihlerden birini seçerek Geri Yükle yazısına tıklayın ve işlemler tamamlandıktan sonra bu sayfaları kapatıp tarayıcınızı açın. Sorunun kalkmış olması gerekiyor.

surum

Eğer Chrome klasörüne ait önceki sürümlerden bulamazsanız Chrome klasörü içerisinde Default adlı klasöre aynı işlemleri uygulamayı deneyin.

İkinci Yöntem: Default klasörünü silmek | yedeklemek

Eğer hata vermeden daha önce tarayıcıyı mail ile senkronizeli kullanmıyorduysanız ilk yöntemin uygulanması ile geçmiş temanıza, yerimlerinize ve benzeri bazı şeylere tekrar sahip olabilirsiniz.

Ancak mail senkronizasyonu yapmadıysanız ikinci yöntem ile geçmiş verilere ulaşamazsınız. En azından benim sorunum Ccleaner ile kaynaklı olduğundan ben ulaşamıyorum ancak sizin sorununuz farklı ise eski verilere belki ulaşabilirsiniz. Ancak kullanılabileceğine ihtimal vermiyorum.

Mail senkronizasyonunuz daha önceden vardıysa eğer yapacağınız şey öncelikle Default klasörüne ulaşmak olacaktır.

Default klasörüne kısa yoldan ulaşmak için arama çubuğuna alttaki satırdaki kodu yazın ve User Data klasörünü açın.

%LOCALAPPDATA%\Google\Chrome\User Data

Ardından tarayıcınızı kapatın ve Default isimli klasörü silin veya ismini default dışında bir şey yapabilirsiniz. Bence silmek daha iyidir. Klasörün silinmesine izin vermiyorsa Görev Yöneticisinden chrome.exe işlemlerini kapatın. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsunuz ilk yönteme göz atın orada açıkladım. Klasörü sildikten sonra tarayıcınızı açın ve senkronizasyon için mailinize bağlanın. Sistem verilerinizin senkronize edileceğini belirttikten sonra 2-3 dakika civarı chrome tarayıcısı açık halde bekleyin. Yavaş yavaş senkronize edecektir. Bu yöntem ile sorunsuz eski verilerinize ulaşabilirsiniz.

Üçüncü Yöntem: Tüm ayarları sıfırlamak

Bu yöntem de bir çözüm olabilir. Yapılması gereken tarayıcınızın ayarlar sayfasında en altta gelişmiş ayarları göster butonunu tıklamak ve gelişmiş ayarların en altına inip Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın butonuna basmaktır.

tarayiciayari

Sorunlar çözüme kavuşmadı ise tarayıcınızı tüm ayarları ile birlikte Revo Uninstaller ücretsiz programı ile kaldırın ve tekrardan kurun. Yine çözüm olmadıysa alttaki yorum bölümünden sorunlarınızı belirtin bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışacağım.

2 Responses to Tercih Dosyanız Bozuk Veya Geçersiz Hata Çözümü

  1. alp dedi ki:

    muhteşemsin, tavsiyelerin için sağol 🙂 cleaner chrome için sorun, bende böyleydi.. 2. yöntemle hallettim

  2. Ali dedi ki:

    C:\Users\PackardBell\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default altındaki preferences dosyaasını silmeniz yeterli ben boyle duzelttım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »