Sony’nin 185 Terabaytlık kasetleri ne işe yarar?

May 6 • Genel, Teknoloji • 2.269 kez okunmuş • Yorum yok Sony’nin 185 Terabaytlık kasetleri ne işe yarar?

Sony, 185 terabayt alana sahip manyetik teyp kasedi yaptığını duyurdu.

kaset

Eskiden kasetlerde bir taraftaki müzik bitince kasedi çıkarıp ters çevirip tekrar koyar diğer tarafını çaldırırdık. Düşünsenize 185 terabaytlık kasetlerinizi ters çevirip devam ettirdiğinizi… 😀

Standart kasetlerde olduğu gibi yerleştirilebilen İnç2(İnçkare) başına 148 GB’lık alana denk gelen bir kaset ürettiğini bu ay duyuran Sony’nin bu çabasının bir ürüne dönüşüp dönüşmeyeceği henüz söz konusu değil. Çok küçük alanda veri yoğunluğunun arttırılmasına katkı sağlayan Sony haricinde 2010 yılında IBM ve Fujifilm 35 TB’lık kaset yapmıştı.

sony-185tb-kaset

Üretilen bu kasetler veri merkezlerinde(datacenter) kullanılmak amacıyla hazırlanmış olup büyük bir maliyet tasarrufuna gidilebilir.

Önceki rekorun sahini IBM ile güç birliği yapacağı düşünülen Sony bu ürünü ticari platformlardan uzak tutacak gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse Facebook’un eski verilerini korumak amacıyla dünyanın soğuk yerlerinde bluray disklerde tuttuğunu biliyorum. Böyle bir şey olsa herhalde Facebook kasetli zamanlara dönecek olurdu. 😀

Almanya, Dresden de dün yapılan INTERMAG Europe 2014 konferansında IBM bu yeni teknolojinin ölçüm ve veri yoğunluğu değerlendirmelerinde yardımda bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »