Sharefest ile dosyalarınızı kısa sürede paylaşın

Tem 15 • Genel, İnternet, Tanıtım, Teknoloji • 1.168 kez okunmuş • Yorum yok Sharefest ile dosyalarınızı kısa sürede paylaşın

Günümüzde İnternet’in olduğu her yerde belli bir indirme gönderme yaşandığı bir gerçek ve belli bir kitleye hitap eden bu site p2p dosya paylaşımlarında hız konusunda iddialı bir yapıya sahip.

Sharefest

 

Öncelikle sitenin hizmetinden bahsedecek olursak dosyalarınızı başka kişilere ulaştırmak için önemli bir araç olarak gözükebilir.

İncelemedeki bu sitemiz Google tarafından geliştirilmekte olan HTML5‘i baz alan WEBRTC veri kanalları ile iletişim kuruyor.

WEBRTC ise web tarayıcıları arasında basit ve sade yapıda javascript apileri ile gerçek zamanlı iletişimleri aktifleştiren açık kaynak kodlu geliştirilmeye elverişli ücretsiz bir sistem.

HTML5 ve Javascript ile tarayıcıları daha da aktif kullanımı kendisine misyon edinmiş bu sistem tarayıcıları sadece İnternet’e bağlanan yazılım kategorisinden çıkarmak için de önemli bir etkiyi sahiplenmiş. Ayrıca da Google, Mozilla ve Opera ile de desteklenmiştir.

Şimdi tanıtacağımız sharefest.me adresli sitemiz ise bir arkadaşınız ile küçük bir dosya paylaşımı yapmak için çok kısa bir zaman sonucunda paylaşımınızı gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Ayrıca da şunu belirtmek isterim. Bu sistemin çalışması için hem gönderecek olan kişinin hem de dosyayı alacak olan kişi ya da kişilerin tarayıcılarını son sürümlerine yükseltmesi gerekebilir. (Chrome için 26 ve üstü, Firefox için 19 ve üstü…)

Sharefestme

 

Yapılması gereken tek şey sharefest logosu üstündeyken tek tık atarak bilgisayarınızdan paylaşmak istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Ardından size paylaşmak için verdiği linki arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Gerçek zamanlı bir iletişim gerçekleşeceği için bu sistemde sizin internet hızınıza göre gönderme hızınız ne kadar yüksek ise o hızda karşıya gönderme yapacaktır.

Yani örnek vermek gerekirse 1 dosyayı 1 arkadaşınıza göndermek için paylaşım linkini alıp arkadaşınıza gönderdiniz o da indirmeye başladığında sizin dosyayı arkadaşınıza gönderme hızınız ve aynı zamanda onun bu dosyayı sizden indirme hızı sizin ekranınızda görünecektir. Ardından aynı dosyayı 1 kişiye daha göndermek isterseniz bu sefer gönderen 2 kişi olacaksınız ve indirecek olan da bir kişi olacak. Bu sefer hızınız 2 kişi olduğundan karşı tarafın indirme hızı yükselecektir. Eğer torrent dosya paylaşımı sistemini biliyorsanız aynı o sistem gibi bir yapıya sahip. Daha basit ve daha sade bir hali diyebiliriz.

Bir de eğer sistemi durdurmak istiyorsanız bulunduğunuz sekmeyi kapatmanız yeterli olacaktır.

Denemelerim sonucunda bazı antivirüs yazılım firmalarının bu sistemi zararlı olarak gördüğünü fark ettim. Bunu siz de fark edebilirsiniz. Ancak gönderdiğiniz kişiyi bildikten sonra bir sorun olmayacağını düşünüyorum gerisi size kalmış bir durum tabii ki.

İleri ki zamanlarda dosyanın gönderilme boyutu gibi ekstra özellikler gelebilir mi acaba diye de düşünmeden edemiyorum. Ancak siteye hiç bir dosya tanıtmıyoruz bu nasıl olacak ya da böyle bir şey yaparlar mı takipteyiz.

Bu linkten siteye ulaşabilir denemenizi yaparak başlayabilirsiniz. Deneyimlerinizi bizlerle de paylaşabilirsiniz.

Sharefest

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »