Osmo: Çocuklar için dijital ortamı gerçeğe bağlayan iPad oyunu

May 22 • Diğer, Genel, Tanıtım, Teknoloji • 1.977 kez okunmuş • Yorum yok Osmo: Çocuklar için dijital ortamı gerçeğe bağlayan iPad oyunu

iPad kamerasını oyun alanına yansıtarak çocukların eğleneceği bir uygulama gerçekleştiren Osmo dikkat çekecek gibi duruyor.

osmo

Birçok anne baba çocuklarının küçük yaşta iPad ve benzeri tabletlerde oyun oynamasından hoşlanmaz. Çocukların oyunlarını gerçek dünyada aktivite içerisinde oynaması onlar için doğru olandır.

Osmo oyununu hayata geçirenler de dijital ortamdaki oyunu oyun seti ile gelen bir aparat ile dış dünyaya aktarıyor ve çocukların oyunları belli bir ortamda oynamasına olanak sağlıyor.

iPad kamerasının hemen üstüne geçirilen ve videoda da göreceğiniz kırmızı aparat ile iPad ekranındaki görevi bitirmek için o aparatın baktığı alanda birtakım değişiklikler yaparak bölümü geçiyorsunuz. Ayrıca oyun çocuk eğitimi açısından da önemli denebilecek bir öneme sahiptir. Şekilleri birleştirerek istenilen şekle ulaştırmak, boş sayfa üstüne şekiller çizerek çocuk zeka gelişimine de katkı sağlayabilecek bu uygulama iPad 2 ve tüm iPad mini modelleri ile çalışmaktadır.

osmo-2

The Words, Tangram ve Newton adında 3 türe sahip olan Osmo oyununda Words türü oyunda verilen resimlere göre kelime tahmini yapılıyor. Tangram‘da verilen şekiller eldeki kutularla birleştirilerek elde edilmek amaçlanıyor. Newton oyununda ise yer çekiminin olduğu ortamda düşen topu belli yerlere dokundurtmak gerekiyor.

Osmo CEO’su Pramod Sharma, oyunu belli sayıda okullarda denediklerini ve öğretmenlerden öğrencilerin yaratıcı düşünmesine katkı sağladığı ile ilgili yorumlar aldığını belirtti.

Tamamıyla kamera uygulamasına odaklı çalışan uygulama wifi kullanmıyor ve dolayısıyla kamera uygulaması haricinde fazlaca şarj tüketimi gerçekleştirmiyor.

22 Haziran’a kadar %50 indirimli 49 dolarlık ön sipariş fiyatı ile satılacak olan bu oyun aparatları normal satış döneminde 99 dolardan satılacak.

Tangible Play tarafından duyurulan ilk proje olan Osmo dış dünyaya açılabilmesi için 50 bin dolar bağış gerektiriyor. Tıpkı kickstart start-uplarında olduğu gibi belli bir bağışa ulaşmayı hedefleyen proje için hedef kolayca aşılacak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »