Opera’nın 2. çeyrekte finansal yükselişi iyi görünüyor

Ağu 21 • Android, Genel, Mobil, Teknoloji • 1.207 kez okunmuş • Yorum yok Opera’nın 2. çeyrekte finansal yükselişi iyi görünüyor

Web tarayıcısı pazarının liderlerinden Norveçli Opera şirketin finansal durumu ve kullanıcıları hakkında 2. çeyrek raporunu açıkladı.

opera-yazılım

2014’ün 2. çeyrek gelirlerini açıklayan Opera 100.6 milyon dolar gelirle geçen senenin aynı dönemine oranla %38’lik bir yükseliş gösterdi. Bu yükselişin sebeplerinden biri mobil teknolojinin geçtiğimiz seneye göre çok hızlı gelişmesi ve her geçen gün kullanıcıların tablet, telefon satın almaları gösterilebilir.

Opera’nın net kârı önceki yıl 6.1 milyon dolar iken bu yıl kârda da artış yaşanmış ve bu değer 9.5 milyon dolara yükselmiş. Şirketin beklentilerinin üstünde gelen sonuçlar Opera’yı memnun etmiş gibi görünüyor. Düzeltilmiş Ebitda yani şirketin karlılık ve verimlilik ölçüsünün ifade olan bu değer %24 yükseliş göstererek 27 milyon dolara ulaşmış.

Ayrıca mobil operatörlerle Opera kullanımı da 2013 yılının 2. çeyreğine göre %46 yükselmiş ve Haziran sonu itibari ile 113.5 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış. Toplam Opera mobil müşterisi kullanıcıları ise 2013’ün 2. çeyreğine göre bu yıl %8 yükselmiş ve 270 milyon kullanıcıyı aşmıştır. Android platformunda da büyük kullanıcı kitlesine ulaşan Opera geçen yılın 2. çeyreğine göre %74 artış ile 2014’ün 2. çeyreği sonunda 103.9 milyon kullanıcı sayısını aştı.

Haziran ayının son günlerinde reklamcılık şirketlerinden AdColony‘i satın alan Opera 2. çeyrek raporlarında buna da yer verdi. Gün içinde gelen başka bir duyuruya göre de Microsoft ile anlaşma gerçekleştiren Opera düşük bütçeli Asha platformu Nokia telefonlarında varsayılan tarayıcı olarak Opera Mini’yi kullanacak. Opera’nın 2014’e ait 2. çeyrek raporlarını buraya tıklayarak indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Mobil alanda da oluşmaya başlayan tarayıcı rekabetinde Opera daha iyi yerlere gelmeyi hedefliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »