Nokia’nın ilk Android telefonu X Rootlandı

Mar 1 • Android, Mobil, Teknoloji • 1.381 kez okunmuş • Yorum yok Nokia’nın ilk Android telefonu X Rootlandı

Android, Windows Phone çekişmelerinin yanı sıra son birkaç haftadır Nokia‘nın yeni orta sınıf Android telefon serisi olması muhtemel X serisi ailesinden ilk root haberi geldi.

nokia x

Symbian‘da ısrarla kalan ve kendi kuyusunu kazan Nokia son dönemde Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonları ile adından tekrar söz ettirmeye başlamıştı. Windows‘un mobil işletim sistemi Windows Phone 8.1‘de gelecek günlerde merakla beklenirken mobil telefon geliştiricilerinin birçoğunun bulunduğu bir internet sitesi olan Xda-developers‘da Nokia X‘in rootlandığı ile ilgili bir konu açıldı. Xda-developers üyelerinden biri X serisi bu telefonu rootlamayı başardı.

nokia x root

MWC2014 mobil teknoloji konferansında duyurulan ve henüz duyuruluşunun üstünden yaklaşık 1 hafta geçen Nokia X diğer çoğu Android işletim sistemli telefonda olduğu gibi rootlandı. Framaroot aracını kullanarak rootladığını açıklayan bu üye tarafından bir takım görseller ve Google Now uygulamasının çalıştığına dair bir video da paylaşıldı.

x rooted

Daha önce Nokia’nın tam anlamıyla bir Android telefon tecrübesi yaşatmayacağı, Google Play market uygulamalarının %70’den fazlasını destekleyeceği ancak tamamını desteklemeyeceği açıklanmıştı. Ülkemizde 400-500 Türk Lirası gibi bir ücretten satılacağı da açıklamalar arasındaydı.

Bu rootlama işlemi ile Google Play marketine ulaşılabilecek, Google Now uygulaması kullanılabilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »