Math-o-Mir: Matematiksel denklemleri bilgisayarda yazın

Haz 28 • Genel, Yazılım • 4.284 kez okunmuş • Yorum yok Math-o-Mir: Matematiksel denklemleri bilgisayarda yazın

Hayatımızın önemli bir parçası olan Matematik dersinin temelinde yatan denklemleri bilgisayar üstünde yazmak bazen sıkıntı olabiliyor. Özellikle Microsoft Office Word programında sembollerin kullanımı ile ilgili gereğinden uzun işlemler söz konusu olabiliyor.

math-o-mir

Yazılması gereken denklemlerle ilgili programcı Danijel Gorupec, Math-o-Mir isimli bir program yazmış ve bu programı matematiksel denklemlerin yazılabileceği bir not defteri olacak biçimde tanıtmış. Programın nasıl kullanıldığı ile ilgili örnek dosya bulunduran Math-o-Mir’de yazılıp çizilenler Microsoft Word’e aktarılabiliyor.

Fare işaretçisi ile üstüne geldiğiniz denklemde bulunan herhangi bir sembolü kolayca silebilir veya seçilen sembolün veya sembollerin sol alt kısmındaki nokta yardımı ile başka bir kısma taşıyabilirsiniz.

Sadece taşıma görevi değil “\deg” tarzı gireceğiniz yazılı komutları derece sembollerine de çevirebileceğiniz bu tarzda birçok komut bulunduruyor. Bunları uygulamanın Help sekmesi altındaki Handy help bölümünü açarak görebilirsiniz. 50 satır 50 sütun matris yazma sistemi de bulunan Math-O-Mir ücretsiz dağıtılan bir uygulamadır.

Matematiksel sembol yazımında kolay bir uygulama arayanların denemesi gereken yazılımlardan biri olan Math-O-Mir Cnet üstünden indirilebileceği gibi Daniel Gorupec’in yazılıma ait web sayfasından da indirilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »