Lenovo Motorola’yı Satın Alıyor

Oca 30 • Genel • 1.219 kez okunmuş • Yorum yok Lenovo Motorola’yı Satın Alıyor

2011 yılında 13 Milyar Dolar harcanarak Google tarafından satın alınan Motorola‘nın akıllı telefon üretim bölümü Motorola Mobility yaklaşık 3 milyar dolara Çinli Bilgisayar devi Lenovo‘ya satılıyor.

lenovorola

Google Lenovo’nun Motorola Mobility ile çalışması ile daha iyi yerlere gelebileceğinden söz ederken Lenovo Yönetim Kurulu Başkanı Per Yang Yuanqing Motorola ile çok iyi bir ikili olacağından söz etti ve Lenovo’nun akıllı telefon pazar payını genişleteceğinden bahsetti. Motorola’nın patentlerinin büyük çoğunluğu Google’da bulunacak. Buna karşın anlaşma ile 2000 patent ve Google ile bir lisans sözleşmesi Lenovo’ya ait olacak.

Google CEO’su Larry Page konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. “Bu anlaşma tüm Android kullanıcıları için önemli bir adımdır. Motorola’nın Lenovo’ya satılmasındaki karar sadece Lenovo’ya akıllı telefon pazarı yarışında yardım değil Android ekosistemine odaklı yenilikçi adımlar getirebilir olmasıdır.”

Motorola Mobility Moto X, Moto G gibi fiyatına göre uygun telefon yapıyor olmasına rağmen Google’a kazanç sağlıyabilir bir yapıda değildi. Bu yüzden de 2011’de 13 milyar dolara satın alınan M. Mobility yaklaşık 3 milyar dolara (2.9 Milyar) Lenovo’ya satılıyor.

Lenovo ilk olarak 660 milyon dolar değerinde nakit ödeme ardından 750 milyon dolarlık bir ödeme ve geri kalan 1.5 milyar dolarlık ödeme de önümüzdeki 3 yıl içinde gerçekleşecek deniyor.

 

Görsel kaynağı: TheNextWeb

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »