Korsan video sitesine 42 milyon dolarlık para cezası

Haz 17 • Diğer, Genel, İnternet • 2.485 kez okunmuş • Yorum yok Korsan video sitesine 42 milyon dolarlık para cezası

Çin’in en büyük korsan yayın yapan web servislerinden QVOD, yayıncı izni olmadan film ve dizi yayını yapmaktan dolayı 42 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

qvod

Çin’in en bilinen şehirlerinden biri olan Shenzhen‘de “Shenzhen Market Supervision Administration” tarafından QVOD  şirketine yayıncı izni olmadan film ve dizi yayını yaptığı gerekçesi ile 42 milyon dolarlık para cezası verildi.

QVOD web servisi sadece farklı korsan içeriğe sahip olmak değil bu içeriğin dağıtımının durdurulmasını da reddetti. 2012’de %73’lük büyüme ve 500 milyondan fazla kayıtlı üyesi olduğu bilinen Çinli sosyal paylaşım sitesi Sina Weibo‘da bu konu hakkında yazılan yazılar neticesinde QVOD korsan içerik üretmekten cezaya çarptırılmıştır.

Mayıs ayında yetişkin içeriğe özgü dağıtım gerçekleştirdiği gerekçesi ile polis soruşturmasına konu olan şirket Çinli yetkililerin takibindeydi. Peer-to-peer video paylaşım yazılımı Kuaibo‘yu geliştiren şirket popülerliğini daha da arttırmıştı.

Ancak bu yazılımların artışını işletmeleri tehdit edici unsur olarak gören kimi topluluklar var ki bunlardan biri de Youku Tudoudur. Aynı zamanda Çin’in en büyük video sitesi olan Youku Tudou, 2012’de korsan eylemlerde bulunmayarak film ve dizileri yasal bir şekilde 118 milyon dolar ödeme ile lisansını almış ve yayın hayatına devam etmişti.

QVOD şirketinden korsanlığı durdurmak için yardım talebinde bulunan Youku Tudou lisanslama işlemleri ile ödemeler gerçekleştirerek Çin’in en büyük video platformu olsa da korsanlığın artışı kâr oranında düşüşe neden olmaktadır. QVOD şirketi ise yaptığı Kuaibo yazılımının illegal içeriklerde kullanılmasından sorumlu tutulamayacağını açıklarken bazı video paylaşım siteleri QVOD şirketine dava açmıştır.

Mart ayında iş modelinde değişikliğe giden QVOD sadece lisanslı video içeriklerini desteklediğini belirtirken geçen ay korsanlığı arttıracağı düşünülen Kuaibo yazılımına ait web sitesi kuaibo.com‘u kapatmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »