Korsan sitelerin 227 milyon dolarlık reklam geliri [İnfografik]

Şub 23 • Diğer, Genel, İnternet • 1.780 kez okunmuş • Yorum yok Korsan sitelerin 227 milyon dolarlık reklam geliri [İnfografik]

Dijital Vatandaşlar Birliği(Digital Citizens Alliance) tarafından yayınlanan bir rapora göre en büyük korsan sitelerinin bir yıl içindeki reklam gelirleri toplamı tahmini olarak 227 milyon dolar olarak bildirildi.

veri-ornek

Büyük torrent sitelerinin her biri büyük kar marjlarına sahip ve her biri yılda 6 milyon dolardan fazla kazanıyor. Şimdiye kadar bu işletmelerin kazançları üstünden pek araştırma yapılmamış az sayıda çalışmalar gerçekleşmiştir. Dijital Vatandaşlar Birliği(Digital Citizens Alliance) tarafından bu boşluğu değerlendirmek amacı ile “Good Money Gone Bad: Digital Thieves and the Hijacking of the Online Ad Business” adı verilen bir rapor hazırlandı. Geçtiğimiz hafta içerisinde oluşturulan bu raporda korsan içerik barındıran sitelerin yıllık bazda ne kadar kazandığı ile ilgili analizlere yer verilmiş.

infografik

Good Money Gone Bad: Digital Thieves and the Hijacking of the Online Ad Business

Rapora göre siteler aylık tekil ziyaretçi sayılarına göre küçük, büyük ve orta türlerine göre sınıflandırılmış. Küçük siteler aylık ziyaretçi sayısı 1 milyon ve altı, orta büyüklükte siteler aylık ziyaretçi sayısı 1 ile 5 milyon arası ve büyük diye tabir edilen siteler ise aylık ziyaretçi sayısı 5 milyon üzeri olan siteler olarak sınıflandırılmış. Farklı sınıflandırmalar da mevcut durumdadır. Bu sınıflandırma kategorileri; torrent siteleri, yayın siteleri, direk indirme siteleri ve yayın adreslerinin toplanması ile listelenerek oluşan link siteleridir.

Bahsedilen kategorideki sitelere örnek vermek gerekirse;

Torrent siteleri: PirateBay, Bitsnoop, Isohunt, Torrentz.eu…
Link siteleri: Filestube.com, Watchfreemovies.ch, Zerx.ru(Ülkemizden Mayonez.net’de veri seti içerisinde)…
Video yayın siteleri: Movshare, Sockshare, Videoweed…
Direk indirme siteleri: Turbobit, Depositfiles, 4shared, Rapidgator…

Torrentfreak’in de incelediği bu konuya bu adresten ulaşabilirsiniz.
Bu korsan içerik barındıran sitelerden en büyük 30 sitenin yarısından fazlasına yıllık reklam geliri akışı 6 milyon doların üstünde olarak hesap ediliyor.

veri-ornek

Üstteki tabloya göre 596 sitenin örnek olarak seçilmesi ile 2013 yılının 3. çeyreğine ait tahmini gelir 56.7 milyon dolar gözüküyor. Alttaki grafikte soldaki görsel site büyüklüğünün örneklemdeki yüzdesini gösterirken sağdaki grafik ise site büyüklüğüne göre reklam geliri üzerine odaklanmış.

grafik

Bu iki tablodan edindiğimiz bilgilere göre ele alınan sitelerin %7.6’sı 45 büyük siteye tekabül ediyor. Bu 45 büyük sitenin 3. çeyrek reklam geliri ise tüm veri setinin %62.5’ine denk geliyor.

Alttaki diğer grafiklerimizde de fonksiyonel bazda veri setinin analizi ve reklam geliri ele alınmış. Verimize göre şu sonuca varabiliriz. Bittorrent ve diğer p2p paylaşım platformlarının toplam reklam geliri 56.7 milyon dolarlık 3. çeyrek toplam gelirinin neredeyse yarısına(28.4 milyon dolar) denk gelmektedir. En az gelirler ise direk indirme sitelerine aittir.

grafik2

Rapor ile ilgili tüm detayları incelemek için Digital Citizens Alliance sitesini veya direk pdf adresini ziyaret edebilirsiniz. Yada Scribd üzerinden dokümanı inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »