İnternet’in domain sayısı: 276 milyon

Ağu 13 • Genel, İnternet • 2.496 kez okunmuş • Yorum yok İnternet’in domain sayısı: 276 milyon

Küresel çapta domain isimleri ve İnternet güvenliği şirketi Verisign, 2014’ün ilk 3 ayında 2013’ün son çeyreğine göre domain isimlerinin 5 milyon arttığını açıkladı.

domain

2014’ün ilk 3 ayı sonunda 31 Mart tarihi itibari ile Verisign tarafından açıklanan raporda İnternet’te 276 milyon domain bulunduğu söyleniyor. Domain nedir diye soranlar olursa domain bir web sitesinin adresidir. Birbit.net gibi…

2014’ün 1. çeyreğine ilişkin Domain Name Industry Brief adlı rapor ile birtakım sonuçları açıklayan Verisign geçen senenin ilk çeyreğine oranla İnternet’e eklenen domain sayısında %7.5’lik bir artış olmuştur. Bu %7.5’lik artış da yaklaşık olarak 19.3 milyonluk bir büyümeyi ifade ediyor.

Kullanılan en popüler domain uzantıları kısmında ise bölge büyüklüğüne göre sıralama yapıldığında şöyledir.

tld-bolgeye-gore

1 – .com
2 – .tk (Tokelau)
3 – .de (Germany)
4 – .net
5 – .uk (United Kingdom)
6 – .org
7 – .cn (China)
8 – .ru (Russian Federation)
9 – .info
10 – .nl (Netherlands)

Ülke bazlı sıralamalar çıkartıldığında en popüler domain uzantılarının .com, .net, .org, .info olduğunu görüyoruz.

Aynı raporda geçen diğer bilgilerden biri de .com domain sayısının 113.2 milyon olduğu ve tüm domain sayılarının yaklaşık %40’ının com uzantılı olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki com uzantılı domainler görünen İnternet’in hala en popüler domain uzantısıdır. Com uzantının 11.32 milyon olduğu görünürken .Net uzantılı domainlerin sayısının ise 15.2 milyon olduğu açıklanmaktadır. 2013 yılının ilk çeyreğinde ise yeni net ve com domain uzantılarının toplamı 8.8 milyon iken 2014’ün ilk çeyreğinde bu rakam 8.6 milyona gerilemiş.

TLD adı ile geçen kısaltma üst seviye alan adı uzantılarını ifade ederken GTLD ile geçen kısaltma ise genel üst seviye alan adı uzantılarını ifade eder. Açıklamak gerekirse TLDler içerisinde ülkelere özgü uzantılar yer alabilirken GTLD daha geniş yer tutar. .Com, .Net, .Info vb. genel domain uzantılarına GTLD adı verilir.

2014’ün en popüler 10 genel üst seviye alan adı uzantıları ise alttaki resimdeki gibi gözükmektedir.

gtld-toplam-rakamlar

Ayrıca geçtiğimiz aylarda gelen yeni domain uzantıları hakkında da yeni bilgiler söz konusudur. .Guru, .Berlin, . Photography, .Tips gibi yeni domain uzantıları 2014’ün ilk 3 ayında en çok tercih edilen yeni domain uzantılarındandır.

yeni-uzanti-rakamlari

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »