Hulu’dan VPN kullanıcılarına yasaklama geldi

Nis 27 • Genel, İnternet • 1.698 kez okunmuş • Hulu’dan VPN kullanıcılarına yasaklama geldi için bir yorum

Amerika’nın en geniş film ve dizi yayını yapan web sitesi Hulu.com geride bıraktığımız hafta içerisinde VPN kullanıcılarına yasak getirdi.

Amerika'da bulunan VPN kullanıcıları Hulu'yu kullanamayacak.

Amerika’da bulunan VPN kullanıcıları Hulu’yu kullanamayacak.

2012 yılı geliri 700 Milyon dolara yaklaşan Hulu, Amerika dışında yayın servisinin kullanılmasından hoşnut kalmamış ki geçtiğimiz günlerde getirdiği yasaklama ile VPN kullanıcılarına darbe indirecek gibi duruyor. Bilinen VPN ip adreslerini engellemeye başlayan Hulu korsanlığa karşı tutumu ücretsiz ve yasal yayın platformu ile bir nebze azaltıyor olsa da VPN kullanımına getirdiği yasaklar bu duruma ters düşebilir.

Yasaklamayı web sitesinden duyurmayan Hulu’nun VPN kullanan kullanıcılarının karşılaştığı mesaj şu şekildedir:”Based on your IP address, we noticed you are trying to access Hulu through an anonymous proxy tool. Hulu is not currently available outside the u.s. lf you’re in the U.S., you’ll need to disable your anonymizer to access videos on Hulu.

Türkçe karşılığı kısaca şu şekilde özetlenebilir:” Kullandığınız ip adresi ile Hulu’ya proxy aracı ile girdiğinizi fark ettik. Amerika dışında kullanamazsınız.”

Şubat ay içerisinde yazdığım yazımda Google Chrome tarayıcısından Spotflux eklentisi ile Hulu’daki videoların izlenebildiğinden bahsetmiştim. Yeni gelen VPN kısıtlaması ile Spotflux kullanımı da çalışmaz hale gelmiştir.

Gizliliğini önemseyerek VPN kullanan kullanıcıları düşünmeyen Hulu’nun verdiği bu karar ile kullanıcılar korumasız gezintiye zorlanıyor. Durumdan etkilenmeyen küçük çaplı VPN sağlayıcıları bulunabilir çünkü Hulu en bilinen VPN sağlayıcılarını engelliyor. Belki de film stüdyolarını dolaylı yoldan kârlı çıkaracak bu yasaklamanın ardından Amerika’nın en bilinen VPN servislerinden PIA(Private Internet Access) da yasaklamalardan nasibini aldı. Çözüm yolu bulmak için de Hulu yetkilileri ile görüşmelere başladı.

SSL desteği bulunmayan Hulu‘nun gizliliğe önem veren VPN kullanıcılarını radikal bir karar ile hiçe sayması onları güvensiz bağlantılara yöneltebilir.

One Response to Hulu’dan VPN kullanıcılarına yasaklama geldi

  1. Zeynep Özdemir dedi ki:

    VPN’lere yasak geldi ama sonuçta ismi VPN diye illa yasaklara uyacak diye bir şey yok. VPN denen şey zaten yasakları aşmak için değil mi 🙂 öncelikle huluyu bu insan üstü çabası ve VPN gibi casus yazılımları bile engellemesi konusundaki başarısından dolayı kutluyoruz lakin PureVPN hala huluya giriyor hatta reklamlarını bile huluya girebilen tek vpn şeklinde yapıyorlar. Hulu için ayrı serverları var. ben 5 aydır kullanıyorum. VPN yasaklanıyor dendiğinde telaş etmiştim aynen devam hiç bişe olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »