GoGet ile Türe göre hızlı şekilde dosya kopyalayın

Haz 8 • Genel • 1.474 kez okunmuş • Yorum yok GoGet ile Türe göre hızlı şekilde dosya kopyalayın

Bugün bazılarımız verilerimizi düzen içinde tutarken birçoğumuz  bilgisayar içindeki dokümanlarını, filmlerini, müziklerini derli toplu düzen içinde tutmuyorlar ya da tutamıyorlar. Bu da bilgisayarımızın yavaşlamasına bir nebze katkıda bulunuyor.

Şimdi bahsedeceğim GoGet adlı program ile bir klasör içindeki istediğiniz türdeki dosyaları sizin seçiminize gerek kalmadan otomatik olarak diğer istediğiniz bir klasöre tek tıklama ile uygulayabileceksiniz. Bu programın bize sağlayacağı yararlar hakkında zamandan tasarruf ve belki de daha düzenli bir bilgisayar kullanımına sebebiyet olacaktır.

Kimimiz müziklerimizi filmlerimizi ayrı ayrı depolarken kimimiz bunları göz ardı ediyor ya da kendi isteği ile belli bir klasör içinde toplayıp ileride karışıklığa sebebiyet oluşturacağını bildiği halde bununla ilgili düzenleme yapmıyor.

Şimdi size programın kurulumundan ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim.

Öncelikle kurulum yapabilmek için bu adresten programımızın kurulum dosyasını indiriyoruz.

İndirdiğimiz zip dosyası içinde winrar, winzip, 7zip gibi herhangi bir sıkıştırılmış dosyaları dışarı çıkartabilen yazılımlardan biri ile gogetsetup klasörünü çıkartıyoruz ve gogetsetup adlı kurulum dosyamızı çalıştırıp resimdeki gibi programımızı istediğimiz dizine kaydediyoruz.

Kurulum

 

 

 

Program kurulumunu bittikten sonra programımız açıldığında şöyle bir ekran ile karşılaşacaksınız.

 

 

 

Goget

 

 

Bu resimdeki saved templates bölümü hazır şablonlar bölümü gibi düşünülebilir. Yani masaüstünüzde bir klasör açtınız ve bu klasörün içine mp3,flac(kayıpsız müzik formatı[aslında kayıp var da kayıpsız diyoruz :)]), jpeg, gif, png ve daha aklınıza hangi format gelirse hepsini bu klasöre attığınızı düşünün. Bu saved templates bölümünden önceden hazırladığınız sistemi hemen uygulamaya sokmanız için bir kısayol olarak düşünebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Buna bir örnek verelim sağ taraftaki resimde:GoGet Saved Templates

 

 

 

 

Bir hazır kayıt eklemek için file bölümü altından search templates bölümünü seçtim ve üstteki resimde sol kısım ortaya çıktı. Ardından eklemek istediğim için add butonuna basıp bir şablon adı belirledim. Ben png uzantılı dosyaların kopyalanmasını istediğim için png kopyala adında bir şablon adı belirledim. Eğer siz müzik ya da film gibi dosyalar ile çalışmak istiyorsanız onlar için ayrı isimler kullanabilirsiniz sizin isteğinize kalmış bir şey bu verilen isim.

Ardından “what to search for:” kısmından hangi uzantılı dosyaların kopyalanmasını istiyorsanız onu seçebilirsiniz yine png istediğim için “*.png” olarak tüm .png uzantılı dosyaları almasını istedim. Ardından “Search for this folder” bölümünden hangi klasördeki png dosyaları aramak istiyorsam browse tuşuna basıp o klasörü seçtim. Yine “Copy to this folder” bölümüne de klasör içinde bulduğu png uzantılı dosyaların hangi klasöre kopyalanmasını istiyorsam o klasörü seçtim ve save tuşuna basarak png uzantılı dosyaların kopyalanması için bir şablon oluşturdum.

 

Goget template

 

Goget trial folder

 

Bu programın çalışması için şablon kaydetmek zorunda değilsiniz bu kopyalama işlemini şablon oluşturmadan da yapabilirsiniz. Benim şablon oluşturmadaki amacım programı kapatıp açtığımda o şablonu seçerek hemen işlemimi gerçekleştirmesini sağlamak. Birden çok şablon ekleyerek daha da faydalı olabilecek bir uygulama.

Sol taraftaki deneme klasörü içindeki 4 adet png uzantılı dosyayı yakalayıp sağ tarafta resim adında belirlediğim klasöre kopyalamasını istediğim için bu şekilde bir yerleştirme yaptım ve sağ tarafta bu durumdayken “GoGet!” butonuna bastığımda 4 adet png uzantılı dosyamın Resim adlı 2. bir klasöre kopyalandığını bu alttaki resimde 4 adet dosyanın başarıyla kopyalandığını belirten bir ekran ile karşılaştım.

 

Goget copy

 

 

Sizler de klasör içinde çok sayıda farklı uzantılı dosyalara sahipseniz ve bu dosyaları hızlı bir şekilde ayrı bir klasöre kopyalamak istiyorsanız işinize gerçekten yarayacak ufak bir uygulama.

 

 

Daha fazla ayrıntı edinmek isterseniz programın kendi sitesini de alttaki adresten ziyaret edebilirsiniz.

http://www.sdsoftware.org/software/goget

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »