Classic Theme Restorer ile Firefox eski görünümü

May 16 • Genel, Tanıtım, Teknoloji, Yazılım • 1.974 kez okunmuş • Yorum yok Classic Theme Restorer ile Firefox eski görünümü

Firefox 29 ile gelen Australis arayüzden hoşnut kalmayan kullanıcılar eski görünüme Classic Theme Restorer ile dönüyor.

australis-firefox

Firefox son yayınladığı 29. final sürümü ile önemli birkaç değişiklik gerçekleştirdi. Bu değişikliklerden biri Australis arayüzü ile gelen ciddi tasarım değişikliğidir.

Yeni tasarımdan memnun olmayan ve Chrome’a benzeten çoğu kullanıcı eski sürüme dönmenin yollarını aramaktadır. Bu yazımda Firefox 29’da eski tasarımın nasıl kullanılacağından bahsedeceğim.

Öncelikle Classic Theme Restorer adlı Firefox eklentisini Firefox Addons eklenti sayfasından kuruyoruz. Eklenti Windows, Linux, Mac sürümleri ile uyumludur. Eklenti kurulumundan sonraki aşamada gelelim seçeneklerin ifade ettiği şeylerin neler olduğuna.

classic-theme-restorer

İlk resimde görülen Tabs bölümü altındaki ilk seçenek olan Squared tabs (classic) seçeneği sekmelerinizin köşelerinin eğri mi yoksa kareli mi olacağınızı seçmeye yarayan bölümdür.  Hemen altındaki Tabs on top(default) seçeneği sekmelerinizin konumunu belirlemenize yarar. Mesela seçenekler arasından Tabs not on top seçeneğini seçtiğinizde sekmeleri yer imleri araç çubuğunun altına gönderecektir.

Tabs in titlebar seçeneği ile tarayıcınızın en üst kısmına sayfa başlığı getirilir. Altındaki max, min değerleri sekmenizin genişliğinin en yüksek ve en düşük kaç piksel değerleri arasında olması gerektiğini belirler.

Application button bölümünden sol üstteki turuncu buton ile ilgili ayarları gerçekleştirebilir ister sadece logoyu ister yazıyı o bölümde bulundurabilir, renk değiştirebilir ve kenarlıkları kaldırabilirsiniz.

Soldaki General UI(Genel arayüz) ayar bölümünden adres satırının olduğu bölümdeki butonların yerleri ile oynayabilir, butonları küçültebilir ve büyütülebilir, adres çubuğu yenileme butonlarını kaldırıp sadece yazı halinde tutabilirsiniz.

Classic_Theme_Restorer 2

Bu bölüm sekmelerin renk seçenekleri ile oynayabileceğiniz ve kendinize özel renk seçimlerinizle sekmelerin üstüne geldiğinizde veya gelmeden önceki haliyle sekmedeki harflerin vs renkleri ile oynayabileceğiniz bir bölümdür.

Classic_Theme_Restorer-3

Bu özel bölümde sekmelerinizi kapamakta ve açmakta kullandığınız çarpı ve artı butonlarını beyaz renge çevirebilirsiniz. Mesela bu bölümde en altlarda bulunan Tabs toolbar double click opens a new tab seçeneğini aktif ettiğinizde sekme çubuğunda boş bir alana 2 defa tıkladığınızda yeni sekme açılacaktır.

Son bölümümüz Special 2 ile sekme açma kapatma gibi işlemlerde çalıştırılan animasyonların aktifliği ile ilgili ayarlamalar yapabilirsiniz.

Böylelikle Firefox’un eski arayüzünü özleyenlere arayüzü nasıl düzenleyeceklerini eklenti ayarları ile ilgili verdiğim bilgiler ile anlatmış oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »