Duckduckgo’dan yeni tasarım ve yeni özellikler

May 21 • Genel, İnternet • 1.158 kez okunmuş • Yorum yok Duckduckgo’dan yeni tasarım ve yeni özellikler

Alternatif arama motorlarından Duckduckgo yeni tasarımı genel kullanıma açtı.

duckduckgo-video

Mayıs ayının 6’sında Duckduckgo’nun yeni tasarımı ile ilgili değişikliklerle ilgili yazımda bazı yeniliklerden bahsetmiştim. Bugün yenilenen özellikleri ile Duckduckgo tüm kullanıcılarını yeni tasarım ve yeni özellikleri ile varsayılan halde gelerek buluşturdu.

Daha zarif bir görünüm ve daha akıllıca sonuçlar elde etmeyi ilk değişim olarak gören Duckduckgo ekibi trafik sayfası üzerindeki analiz kısmında da gösterildiği gibi nihayet günlük 5 milyon sorgu sınırını aşmış bulunuyor.

Tabii Duckduckgo kullanım oranlarının yükselmesinde NSA‘in internet takibi ve son dönemdeki izleme haberleri de çok önemli olmuştur.

Yeni gelen özellikler arasında arama kutusunda otomatik öneri ile tamamlama, harita ve yerel aramalar, hava durumu bilgisi ve benzeri birkaç değişiklik göze çarpmaktadır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki eğer gerçek bir alternatif olma hedefinde büyümek isteyen bir arama motoru yaratmak isteniyorsa bunu tüm dünya ülkelerine ulaştırmak gereklidir.

En basitinden ben Duckduckgo arama motorunda Amerika şehirlerinden seattle weather diye arama yaptığımda hava durumu bilgilerine ulaşabiliyorsam istanbul weather yazdığımda da ulaşabilmeliyim. Bunu Google, Yandex gibi büyük arama motorları sağlayabiliyorken ki eğer Duckduckgo büyümeyi hedefleyen bir çizgideyse onun da bunu sağlayabiliyor olması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »