Cortana 13 yaşından küçükler için değilmiş

Nis 18 • Genel, Mobil, Teknoloji • 1.057 kez okunmuş • Yorum yok Cortana 13 yaşından küçükler için değilmiş

Microsoft’un mobil işletim sistemi Windows Phone‘un son sürümü 8.1 ile gelen yardımcı asistan Cortana 13 yaşından küçüklere hizmet vermiyor.

cortana

Microsoft’un son zamanlarda üstünde durduğu ve Build 2014 konferansı ile mobil işletim sistemi Windows Phone 8.1‘i tanıttığı günde Cortana da dahil olmak üzere birçok yenilik gelmiş ve bunlar açıklanmıştı. Bu yeniliklere WP8.1 tanıtım konusunda ve WP8.1’deki yeni Store görselleri ile ilgili konuda yer vermiştim.

Microsoft’un soru cevap destek servisi sitesi answers.microsoft.com‘da sorulan bir soru ile ortaya çıkan bu olay bakın nasıl gerçekleşmiş.

7 yaşındaki kızının Nokia 521 telefonunda Cortana kullanamadığını öğrenen babası Microsoft’a bu soruyu yöneltir. Microsoft forumundan bilgili yöneticilerden gelen yanıtta ise Cortana’nın 13 yaşından küçük kullanıcılarda çalışmayacağı belirtildi.

(I’m sorry, you’ll need to be a bit older before I can help you) Üzgünüm, sana yardımcı olabilmem için biraz daha büyümen gerekecek” tarzı bir açıklama ile Cortana’dan cevap geliyor. Ardından Close tuşu geliyor ve çalışmayan Cortana kapatılmak zorunda kalıyor.

Ülkemizde bu durumun geçerliliği hakkında henüz bilgim olmasa da Amerika’daki bir federal yasa olan Children’s Online Privacy Protection Act(COPPA) bazı koşullarda 13 yaş gerektiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »