Coin Uğruna Kurulan Sistem

Şub 11 • Diğer, Genel • 1.897 kez okunmuş • Coin Uğruna Kurulan Sistem için 2 yorum

Bugün karşılaştığım ve sayfanın biraz altında sizin de görebileceğiniz videoda tecrübeli ve yetenekli Eric, Bitcoin sistemi ile para kazanmak için bir bilgisayar sistemi kuruyor.

Öncelikle Bitcoin sisteminden biraz bahsedeyim.

dogecoin

Bitcoin en basıt tanımı ile bilgisayar donanımlarının çalışması ile elde edilen sanal para birimi olarak adlandırılabilir. 2009’un ilk ayında hayata geçirilen bu sistem önceleri ülkemizde pek duyulmuş olmasa da 2013’ün 2. çeyreğinden itibaren hem internet aleminde hem de ülkemizde popülaritesini arttırmıştır. Bilim ve Teknik dergisinin Kasım 2013 sayısında da hakkında makale yazılmış sanal para birimi ve bu sistemin adıdır Bitcoin. İşlemciden hashleme işlemi yapılması sonucu oluşan bu faaliyete de mining (kazmak) deniyor. Ondan dolayı Bitcoin kazmak, litecoin kazmak gibi kullanılıyor. Bitcoin şu anda değeri en yüksek olan coin türüdür. Diğer coin türlerine de en çok kullanılanlar olarak litecoin, dogecoin, namecoin, peercoin gibi türler ile listeleyebiliriz. Bunların her birinin fiyatları farklı ve kısa zaman içerisinde çok değişken bir yapıya sahip olabiliyorlar.

Ekran kartlarının tiplerine, modellerine, işlem hızlarına göre kazanılan coin değişikliğe uğradığından Eric kurduğu sistemde 5 adet rx280 Asus ekran kartı kullanmış. Ancak sistem görüntüsünde 4 adet kart gözüküyor. 1 rx280 ekran kartının hash hızı yaklaşık 700 kilohash/s iken 4 tanesi birden 2.8 megahash/s oluyor. Tasarım falan da enteresan. 🙂

Dogecoin kazıyan Eric’in tüm sistem düzenini hızlandırılmış alttaki videodan izleyebilirsiniz.

2 Responses to Coin Uğruna Kurulan Sistem

  1. Iteftteedsose dedi ki:

    bitcoin-cloud.me is awesome

    http://bitcoin-cloud.me

  2. semih dedi ki:

    teşekürler hocam işime yaradı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »