Çinli Xiaomi en büyük 5. akıllı telefon satıcısı oldu

Tem 31 • Genel, Mobil, Teknoloji • 2.538 kez okunmuş • Yorum yok Çinli Xiaomi en büyük 5. akıllı telefon satıcısı oldu

4 yıllık Çinli şirket Xiaomi Strategy Analytics şirketinin analizlerine göre 2014 yılının 2. çeyrek raporlarında büyümesini sürdürüyor.

xiaomi-mipad

2014’ün 3 aylık 2. çeyreğinde 295 milyon telefon satışı ile önceki yıla göre %27’lik bir büyüme yaşandı. 2013 yılının 2. çeyreğinde 233 milyon akıllı telefon satışı gerçekleşirken bu sene bu sayı yaklaşık 60 milyon artış ile 295.2 milyona ulaşmış ve % 27’lik bir büyüme gerçekleşmiştir.

akilli-telefon-satis-rakami

Geçen sene aynı döneme bakıldığında LG’nin Xiaomi’ye göre büyük bir üstünlüğü söz konusuyken bu senenin 2. çeyreğinde Xiaomi dünya genelinde 15.1 milyon akıllı telefon satışı ile hem LG’yi geride bırakmış hem de Samsung, Apple, Huawei ve Lenovo’nun ardından 5. en büyük telefon satıcısı konumuna yükselmiştir. Ayrıca geçtiğimiz 1-2 ay içerisinde Xiaomi’nin Hindistan, Türkiye, Rusya gibi ülkelere de yayılacağı ile ilgili bir haber de bulunuyor. Henüz ülkemizde resmi olarak bulunmayan Xiaomi’nin net olmayan söylemlere göre Ekim-Kasım aylarında ülkemize ulaşacağından söz ediliyor.

Geçen senenin 2. çeyreğinde pazarın % 1.8’inde etkili olabilen Xiaomi bu sene bu yüzdeyi 5.1’e çıkartmış ve önümüzdeki dönemde de Xiamo Mi4 telefonu ile iddialı olacak gibi görünüyor.

Samsung geçen seneki akıllı telefon satışının biraz altında satış gerçekleştirmiştir. Ayrıca geçen sene dünya genelinde %32’lik pazar payına sahip olan Güney Koreli teknoloji şirketi bu senenin 2. çeyrek sonuçlarına göre artan rekabet ortamında çok güçlü duramamış ve diğer büyük firmalara göre yaklaşık %7’lik kayıp ile pazarın 4’te 1’ine hakim durumda gözüküyor.

akilli-telefon-pazar-payi

Apple akıllı telefon satış rakamları ve pazar payına bakılırsa şu yorumlar yapılabilir. Apple 2013 2. çeyreğindeki 31.2 milyon akıllı telefon satışını 2014’ün 2. çeyreğinde 35.2 milyon değeri ile 4 milyonluk satış artışı gerçekleştirmiş ve bunun bir bölümünü iPhone 5s ile arttırmış gözükse de pazar payında geçen yıla göre düşüş gözleniyor. Az önce de değindiğim gibi pazar payındaki bu düşüşün en önemli sebeplerinden biri Asyalı telefon üreticilerinin dünyanın birçok yerine ürünlerini göndermesi ve uyguladıkları ucuz fiyat politikasıdır.

İkisi de Çin merkezli akıllı telefon satıcılarından Huawei ve Lenovo da geçen seneye göre hem pazar payında hem akıllı telefon satış rakamlarında büyümeler yaşamış. Huawei‘nin geçen yılın 2. çeyreğinde 11 milyon satışı bu sene 20 milyona ulaştırması da diğer dikkat çekici verilerden biri.

LG‘nin geçen seneye göre akıllı telefon satış rakamlarındaki yükselişi sürmüş olmasına rağmen pazar payında kayıp yaşadığı görünüyor. Her ne kadar pazarın en büyük söz sahibi de olsa ele alınan bu verilere göre en büyük kaybın Samsung’ta olduğu gözükmekte.

Yer verdiğimiz bu veriler Strategy Analytics şirketi tarafından paylaşılan raporda geçmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »