Chrome Web Store Kurallarını Sıkılaştırıyor

Ara 21 • Genel, İnternet, Teknoloji • 1.549 kez okunmuş • Yorum yok Chrome Web Store Kurallarını Sıkılaştırıyor

Google kendi tarayıcısı olan Chrome’un kullanımı kolay, stabil, hızlı olmasını amaçlamış ve günden güne eklenen yeni özelliklerin yanı sıra basit ve bir o kadar da işe yarar eklentiler ile kullanım açısından eğlenceli ve daha rahat bir kullanımı amaç edinmiştir.  

Günümüzde kaza ile bilinçli birçok kullanıcı tarayıcılarında bazı sıkıntılı araç çubukları ile karşılaşıyor ve bu karma karışık eklentiler tarayıcı üstünde fazla alan kullanımı sonucu web sayfalarının görünümünde de daha az bir görüntü alanı ile karşılaşılmasına sebep oluyor. Bu da kullanıcılarda belli mutsuzluklara sebep olabiliyor. Netice de her web kullanıcısı daha fazla alana sahip olmak ister.

chrome-web-store

Google Chrome bu sorunları önlemek için oldukça istekli adımlar atmaya başladı. Şirket Web Store’a yüklenecek eklentiler için yeni kısıtlamalar ile bazı yeni kural zorunlulukları getiriyor. Yeni eklenti kurallarına göre kolay anlaşılabilmesi için eklentilerin tek amaçları olmalıdır. Zararlı olabilecek eklentilerin Chrome Web Store’da bulunmaması ile ilgili düşünceye sahip Google şirketinden Chromium bloğunda Erik Kay’in bahsettiği bu yazıya alttaki adresten ulaşabilirsiniz.

chromium web blog

http://blog.chromium.org/2013/11/protecting-windows-users-from-malicious.html

Yeni eklentiler bu kurallardan etkilenmiş ve hali hazırda Web Store’da bulunan eklentiler de 2014 Haziran ayına kadar bu kurallara uyum sağlamaya başlayacaklardır.

Tabi bu gibi katı değişimler geliştiricilerin gözünde Web Store’u ne pozisyonlara sürükleyecek gelecek aylarda Web Store kullanımı ve yararlı eklentilerin Store’da ne sıklıkta bulunduğu ile ilgili ne gibi değişimler söz konusu olacaktır bunları gözlemleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »