Çevrimiçi Not Tutma Servisleri

Eki 25 • Genel, İnternet, Tanıtım, Teknoloji • 8.610 kez okunmuş • Yorum yok Çevrimiçi Not Tutma Servisleri

Günümüzde her an bir bilgiyi not almaya ihtiyaç duyabiliriz. Geçmişte diye başlayacağım ama bizim milletimiz bugün de bilgisayar ortamına not almaktan pek hoşlanmıyor. Güvenilir değil niye oraya not edeyim diye düşünüyorlardır belki de. Bugün çok değerli olmayan ama hatırlatma maksadıyla internet ortamında ufak notlar tutup bunlara daha sonra ulaşmak maksadıyla birkaç site incelemeye çalışacağız.

Biz şimdi not deyince direk metinsel içeriklerden tutulacak notlar aklımıza gelebilir ama yeni nesil teknoloji bırakın yazıyı herhangi bir resmi bile not edebilecek durumda.

Şüphesiz ki not almak için web sitesi tavsiye et deseler aklıma ilk evernote gelirdi.

Evernote

Evernote, kendi sitesinden alıntıladığımız şu cümle ile özetlenebilir. “Evernote bilgisayarınızı, telefonunuzu, tabletinizi ya da interneti kullanarak günlük hayatınızda küçük ya da büyük şeyleri hatırlamayı kolaylaştırır.”

Evernote servisinde tüm notlarınıza, not etmek niyeti ile çektiğiniz fotoğrafları, sesleri kaydedip sıksık ziyaret ettiğiniz websitelerini ve sayfa üstündeki metni, resmi ve bağlantıları kaydedebilirsiniz. İsterseniz kaydettiğiniz içerikleri arkadaşlarınız ile de paylaşıp onların da içeriklerinizi görmelerine izin verebilirsiniz.

Bu ve daha birçok özelliği kullanmak için bu adresten kaydınızı gerçekleştirip not almanın keyfine varabilirsiniz. (Bu son cümle çok mu iddialı oldu? :D)

Evernote

Ayrıca evernote’un bir de birçok platformdaki uygulamalarına ulaşabilirsiniz.

Windows, Mac, Android, Windows Phone, iOS uyumlu versiyona sahip bu yazılımı indirmek için hemen alt satırdaki adresten ulaşabilirsiniz.

http://evernote.com/intl/tr/evernote/

 

Minimal bir yapıya sahip Simplenote da incelenebilecek not uygulamalarından biri.

Simplenote

Sloganı “The simplest way to keep notes.” (Not tutmanın en basit yolu) olan bu not servisi de iOS, Android, Mac versiyonlarına sahip bu da notlarınıza birçok yoldan kolaylıkla ulaşabileceğinizi gösteriyor.

Notlarınızı kolaylıkla hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz bu sade yapıya sahip not tutma uygulaması düşüncelerinizi bilgilerinizi de diğer kişiler ile paylaşmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca da kaydettiğiniz notları bilgisayarınıza alabilir yada bilgisayarınızdaki notları site üstüne aktarabilirsiniz.

Simplenote

Bu servisi kullanmayı düşünüyorsanız bu adresten servise kaydınızı gerçekleştirmelisiniz.

Google Keep

Bir diğer not servisimiz Google’ın not servisi olan Google Keep.

Google bazı servislerini açarken bazı servislerini de kapatıyor bu servisi de özellikle kullanıcı sayısından dolayı kullanılıyorsa kullanılıyordur. Bu söylediğim yanlış anlaşılmasın. Vakti zamanında Tineye isminde bir görüntü arama servisi ilk diye çok rağbet görüyorken google o alana el atıp kullanıcı sayısı yardımı ile pazar payında daha ön planlara çıkmıştı bu not servisinde daha sade bir yapıda ancak zaman ne gösterir bilemeyiz. Gerçekten kolay ve basit bir yüze sahip google da diğer servisler gibi not servisini içinde barındırıyor. Ancak Google’ın kullanıcı gizliliğine verdiği önem de ayrı bir yerde.O da ayrı bir konu…

 

Notes.io

 

Türkiye’nin ilk Online Not Defteri deniliyor ama ne derece doğrudur bilemeyeceğim. Neyse biz sitemizden bahsedelim.

Notes.io

Aslında Türklerin elinden çıktığının farkında değildim ancak biraz araştırdığımda bizim vatandaşlarımıza ait bir servis olduğunu duyunca sevindim. Metromedya dijital reklam ajansının projelerinden biri…

http://notes.io/q adresindeki site tanımı ve özellikleri hakkındaki bilgileri aynen alıntı yapıyorum.

Notes.io
Notes.io
Web tabanlı çalışan bir not defteridir. Notes.io sayesinde ;

* İnternet bağlantısı olan heryerden oluşturduğunuz notlara erişebilirsiniz.
* Oluşturduğunuz notları sosyal paylaşım siteleri (facebook , twitter , friendfeed vs.) gibi alanlarda paylaşabilirsiniz.
* Hızlı bir şekilde paylaşmanız gereken yazıları , web siteniz , blog ,email vs gibi daha hantal yapılar yerine, online not defteriniz üzerinden yazarak hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.
* Notes.io üzerinde not paylaşmak için herhangi bir üyelik vs. gerekmez, bu sayede dilediğiniz gibi hızlı , kolay ve en iyi şekilde kısaltılmış notlarınızı sms , telefon , web siteleri , e-mail, IM servisleri (msn, skype, icq) gibi platformlarda sorunsuzca kullanabilirsiniz.
* Kısa linkler üretmek için tasarlanmış muhteşem alt yapısı sayesinde , akılda kalıcı , kolay ve anlaşılabilir linkler ile tüm notlarınızı daha rahat bir şekilde, sorunsuzca paylaşabilirsiniz.

Sizde hemen ilk notunuzu oluşturun ve dilediğiniz kişiler ile paylaşmaya başlayın.Bizlere ulaşmak isterseniz aşağıda yer alan iletişim kanallarını kullanabilirsiniz;

email : hello@notes.io
twitter : http://twitter.com/notesio
facebook : http://facebook.com/notesio

Saygılarımızla;
Notes.io Ekibi

İyi güzel ama en azından bir de Türkçe dil desteği olmalıydı. Gerçi hedef kitlelerinin Türk kullanıcı mı yoksa yabancı kullanıcılar mı olduğunu bilmiyoruz ama olsun.

 

Privnote

 

“Okunduktan sonra kendini imha eden notlar gönderin” sloganı ile hareket eden bu not gönderme sitesi de güvenlik açısından okunan bir notu ikinci sefer okunmasına izin vermeden siliyor.

Privnote.com

Sitenin Türkçe dil desteği de mevcut.Ayrıca da gizlilik bölümünde dediklerine göre ip adreslerini depolamıyorlar ve belli zaman dilimlerinde ip adreslerini temizliyorlar. Bir de sertifikalı websitesi mevcut.

https://certified.privnote.com/

 

Privnote

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »