Çevrimiçi Müzik Dinleme Siteleri

May 13 • Android, Genel • 5.291 kez okunmuş • Çevrimiçi Müzik Dinleme Siteleri için bir yorum

Günümüzde İnternet ortamında müzik dinlemek çok yaygın bir hale geldi. Birçok bilgisayar kullanıcısı için bilgisayarda müzik dinlemektense İnternet üstünden dinlemek daha pratik ve daha kullanışlı. Tabi bu düşüncenin kullanıcılarda oluşmasında çevrim içi müzik sitelerinin teknoloji geliştikçe ona oranla kendi altyapılarını güçlendirmeleri de söz konusu oluyor.

Bu müzik sitelerinde veritabanlarının çok geniş olması da kullanıcıları etkileme açısından en önemli etkenlerden biri. Şöyle ki bilgisayarımızın belli bir depolama alanı var. Bu tarz siteler çok yüksek depolama alanlarına sahip olduğundan genel olarak bilinen birçok müziği bulma şansınız yüksek.

Buna rağmen bu tarz siteler de para kazanmak istediğinden dolayı sayfalarının belli bölümlerde çıkan reklamlar sinir bozucu olabilir.

Şimdi birkaç müzik dinleme sitesini inceleyelim.

Youtube

 

1) Youtube

Youtube’u bu siteler arasına koymamdaki neden VEVO gibi müzik içerikli büyük Youtube kanallarının müzik dinleme açısından büyük bir paya sahip olması.

http://www.youtube.com

 

 

2) Grooveshark

Escape Media Grubuna bağlı bir kuruluş olan Grooveshark, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir online müzik akışı servisidir.İçerisinde 15 milyonun üstünde müzik barındıran bu servis albüm, şarkı ismi,sanatçı ismi gibi birçok farklı türde arama özelliğine sahip.

Grooveshark

Ayrıca “popüler” müzik kategorisinden de bulunduğunuz zaman diliminde günlük,haftalık ve aylık en popüler müzikleri listeleyebilir isterseniz müzikleri beğenebilir kendi koleksiyon listenize ekleyebilirsiniz.

Kendi müzik çalma listelerinizi oluşturabilir oluşturduğunuz listeyi diğer üyeler ile paylaşabilirsiniz.

Grooveshark bu ve benzeri birçok özelliği ile müzik dinleme servisleri arasında en iyilerden biri.

http://grooveshark.com

Jamendo

3) Jamendo

2005 yılında Open Your Ears sloganı ile yayın hayatına başlayan Jamendo kısa zaman içinde birçok türde müzik parçaları barındırır hale geldi. Fransa’da kurulan bu servis ilk zamanlarda sadece fransızca destek verirken daha sonraları İngilizcenin de aralarında 5 dil ekleme yaparak daha da geniş kitlelere hitap etmeye başladı.

Kullanıcılarına müzikleri bilgisayarına indirme özelliği de sunan servis 350 bin’den fazla müzik parçasına sahip.

http://www.jamendo.com/en

 

4) Musicovery

Kullanıcıların o anki ruh hallerine göre (enerji dolu, pozitif, sakin ve üzüntülü… )karışık şarkılar dinleyebileceğiniz,dinleyenlerin oylama yapabileceği bir radyo yayın servisi.

Musicovery

Android, iPhone işletim sistemli akıllı telefonlara sahipseniz eğer uygulamalarını deneyebilirsiniz.

http://musicovery.com

 

Soundcloud

5) Soundcloud

Soundcloud, kullanıcılarının ses kayıtlarının dağıtımını,müzik yapımcılarının parçalarının promosyonlarının dağıtımının yapıldığı online müzik dinleme servisidir.Kurulum tarihi 2007 olan bu servis 2013 yılı içinde yeni arayüzü ile tekrar gündeme geldi.

Kendine özel apisi ile diğer uygulamalar içinde yada akıllı telefonlar arasında kullanımı yaygın bir hale geldi.

Yükleyen kişilerin dosyaların indirilmesine izin verdiği takdirde diğer ziyaretçiler tarafından o yüklenen dosya indirilebilir duruma geliyor. Yükleyen kişi yüklediği içeriğin daha fazla tanınır hale gelmesi için promosyon ürününü bu siteye atarak bir nevi kendi reklamını yaparak gelirlerinde artışa gidiyor.

Kullanıcılar diğer kullanıcıları takip edebiliyor, müzikleri beğenebiliyor ve kendi beğeni listesini oluşturabiliyor.

https://soundcloud.com

 

6) Fizy

2008 yılında Türk bir girişimci tarafından kurulan Fizy, kullanım kolaylığı ve tasarımda sadeliği benimsemesi ile kısa zamanda Dünya’nın en iyi müzik servisleri ile adı duyulur hale geldi.

Fizy

Ancak 2010 yılında Müyap tarafından telif hakkı ihlalleri ile ilgili açılan dava sonucunda Fizy’e erişim engellendi.

Şu an hisselerinin büyük bir çoğunluğu Turkcell’e ait olan site 2012 yılının ikinci çeyreğinden itibaren sadece Türkiye’ye açık durumda.

http://fizy.com

 

 

 

7) Google Music

Google Music

2011 yılında duymaya başladığımız  “Google Music” adlı müzik servisi kullanıcılarına kendi bilgisayarlarından müzik yükleyip o müziklere dünyanın herhangi bir yerinde ulaşmalarını sağlıyor ve ayrıca da ücretsiz şarkıları bilgisayara indirme hakkı veriyor ve belli fiyatlar karşılığı Android Market üstünden ödeme ile kullanıcı beğendiği sanatçıların albümlerini satın alabiliyor.

Servis flac, aac, mp3 gibi birçok formatı desteklerken her müzik dosyası için maksimum 250 mb ve 20 bin müzik dosyası ile kullanıcıyı sınırlandırıyor.

Daha önceleri davetiye ile kullanıcı alımı yapıyorlarken şu an davetiye sistemi aktif değildir ancak kullanım halen devam etmektedir.

http://music.google.com

One Response to Çevrimiçi Müzik Dinleme Siteleri

  1. Hasan Beyatlı dedi ki:

    Grooveshark ve Jamendo bu ikisini yeni öğrendim güzel yazı olmuş teşekkürler 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »