Bittorrent Bleep: Gizliliğe odaklı mesajlaşma yazılımı

Tem 30 • Genel, Tanıtım, Yazılım • 1.340 kez okunmuş • Yorum yok Bittorrent Bleep: Gizliliğe odaklı mesajlaşma yazılımı

Gizliliğe önem veren mesajlaşma yazılımlarından biri de Bittorrent‘in Bleep adını verdiği ve bugün duyurduğu yeni uygulaması.

bleep

Amerika’da ve diğer birçok ülkede İnternet kullanıcıları mesajlaşma uygulamalarında arkadaşları ile özel yazışmalarının takip edilmesinden hiç hoşnut değil. Geçtiğimiz aylarda NSA’in birçok alanda bilgisayar kullanıcılarını izlediği Edward Snowden’ın verdiği bilgilerle takip edilmekte. Haliyle arkadaşları ile mesajlaşmak isteyen kullanıcı bu mesajların başkalarının eline geçmemesini istediğinden son dönemde sosyal ağlar olsun, mobil veya masaüstü platformunda olsun birçok mesajlaşma uygulaması gizliliği fırsat bilerek kendi çıkarına yüksek kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

P2P paylaşım platformu alanında çok büyük kitlelere hitap eden Bittorrent şirketi de gizliliğe önem veren kitle artışını fark etmiş olmalı ki Bittorrent Bleep adı verilen ve sunucusuz olarak işleyen, hiçbir verisinin Bittorrent şirketine gitmeyeceğinden söz edilen bir mesajlaşma uygulamasını duyurdu.

bittorrent-bleep

Şu anda Alpha aşamasında olan bu mesajlaşma uygulaması sadece Windows 7 ve 8 işletim sistemlerinde çalışmakla birlikte test kullanıcı arıyor. Alpha sürümünde bulunduğundan birçok hatanın olduğunun da farkında olan şirket bu hataları önümüzdeki dönemde işletim sistemi uyumluluğunu da çeşitlendirerek gidermeyi hedefliyor.

Sadece davetiye ile Bittorrent Bleep denemesinin yapılacağı da açıklanırken konuşmaya başlandığında Bittorrent geçici şifreleme anahtarı ile tüm verileri güvende tutacak. Cihazlar arası iletişim söz konusu olduğundan sunucu tabanlı bir ilişki söz konusu değildir.

Kullanıcılar ister mailleri veya telefonu ile kayıt olabilir isterse gizli olarak takılabilir ki bu nedenle herhangi kişisel bilgi verilmesi gerekmez. Google adres defterini kullanarak arkadaşlarını davet edebilecek olan kullanıcılar henüz çevrimdışı olan arkadaşlarına mesaj gönderemeyecek. Bu durumun şu an için bu şekilde geçerli olduğu ve ileride bu seçeneğin aktif hale gelebileceği de konuşuluyor.

Bittorrent Bleep adresinden mailinizi bırakarak davetiye alabilir ve test kullanıcılar arasına katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »