Android One, Mediatek işlemcilerle güçlenecek

Haz 27 • Android, Genel, Mobil, Teknoloji • 1.073 kez okunmuş • Yorum yok Android One, Mediatek işlemcilerle güçlenecek

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Android One işletim sistemli telefonlarda Mediatek işlemcilerin kullanılacağından söz ediliyor.

Mediatek_2014_logo

Google’ın birkaç gün önce açılışını düzenlediği Google I/O 2014 geliştiriciler etkinliğinde Android One isimli bir sistemden söz edildi. Saf Android’in özelleştirilmiş hali olacağını düşündüğüm Android One’ın gündeme gelme sebebinde birçok dünya ülkesinde Android kullanıcılarını çoğaltmak yatıyor. Etkinlikte Android kullanıcı oranını daha da yükselterek Android işletim sistemli telefonların en az çoğunlukta olduğu ülkelere ucuz fiyat düzeyinden getirilmesi hedefleniyor.

Aynı etkinlikte Micromax, Karbonn ve Spice gibi cihaz üreticilerinin destekleri ile ucuz telefon üretimine destek olacağı da belirtilmişti. Mediatek’in başarılı ve tecrübeli oluşu Android One geliştirmelerinde Google tarafından seçilmesinin de bir göstergesidir. Nitekim adı geçen bu markalar Hindistan, Çin gibi nüfusun aşırı yüksek olduğu yerlerde ucuz fiyat düzeyi ile satış gerçekleştirmektedirler.

Digitimes’da değinilen bu konuya göre belki de Mediatek ile işbirliği Android’in I/O 2014 etkinliğinde açıklanan diğer servislerinden Android TV gibi bazı yeni servislerinde de gerçekleşebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »