Android İle Ubuntu Deneyimi

Ara 24 • Android, Genel, Teknoloji • 1.833 kez okunmuş • Yorum yok Android İle Ubuntu Deneyimi

Güney afrikalı girişimci Mark Shuttleworth tarafından 2004 yılında ücretsiz özgür yazılım geliştirme amaçlı kurulan ve bugün GNU/Linux dağıtımlarından Ubuntu’nun da geliştiriciliğinde payı olan Canonical şirketi Ubuntu’nun mobil versiyonu Ubuntu Touch ile de Ubuntu ve Android’in gelecekte dual boot(iki önyükleme) özelliği ile Android mobil cihazlarda Ubuntu kullanılabileceğini geliştiricilere önizleme ile verdi.

Bu haberden bir önizleme alındığına göre Ubuntu 2014 yılında mobil cihazlarda ikili işletim sistemi kullanmayı vaad ediyor. Şu an için sadece geliştirici sürümü olmasına rağmen gelecek zamanlarda komut satırı ile kimi kullanıcıya karışık gözüken işlemler basit bir hal alacaktır.

dualboot-ubuntu

Telefonu baştan başlattıktan sonra boot ekranından seçiminizi yapabilecek ve çok kolay bir şekilde değişiklik yapabileceksiniz.

Nexus 4, Nexus 7, Nexus 10, Galaxy Nexus için şu an çalışabilir olan bu sistemi dosyalarıyla Android’den Ubuntu’ya boot edebileceksiniz. Android 4.2 ve üst sürümleri veya CyanogenMod, AOSP, Ubuntu yüklemesi için 2.7 gb boş alan gibi bir takım gereklilikler de var.

developer.ubuntu.com üzerinden duyurulan habere göre Dual boot ile Android kurtarma bölümü tekrar yazılacağından bu kurulum şu an için sadece geliştiricilere ya da konu ile ilgili teknik bilgisi olanlara öneriliyor.

New-Dual-Boot-Shots

Şu an için en uygun telefon ise tüm özelliklerin çalıştığı iddia edilen Maduro kod adıyla LG Galaxy Nexus.

Nexus modellerinde hangi özelliklerin hangi telefon ile ne düzeyde çalıştığını öğrenmek için hemen alttaki Google’a yüklenen dökümana bakabilirsiniz.

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ArLs7UPtu-hJdDZDNWliMmV1YUJ3Zk1pQlpDdGp4VFE&usp=sharing#gid=0

App-dev-tablet-GoMobile

Henüz cdimage.ubuntu.com üzerinde mümkün olmayan ama çalışmakta olan (HTC Desire, Sony Xperia Z,Z1,Samsung Galaxy S3,S4,Galaxy Note, Note 2) ve ileriki zamanlarda çalışmaya uygun olacak birçok telefon modelini görmek ve sizin telefonunuzun ubuntu ile çalışıp çalışmayacağı ile ilgili bilgi almak için alttaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://wiki.ubuntu.com/Touch/Devices#Working.2C_but_not_available_from_cdimage.ubuntu.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

« »